Flaga Japonii to biały prostokąt. Na jej środku jest czerwone koło, które się nazywa Hinomaru i oznacza wschodzące słońce. Słońce ma istotne znaczenie religijne i mitologiczne w Japonii. Według rodzimych wierzeń składających się na shintō, bogini słońca, Amaterasu Ōmikami, jest bezpośrednim przodkiem cesarzy, co daje im legitymację do panowania. Ponadto Amaterasu uważana jest za nauczycielkę między innymi rolnictwa, tkactwa, norm etycznych. Cała flaga jest obecnie nazywana Nisshō-ki, co oznacza "flaga wschodzącego słońca".
Japonia nie posiada oficjalnego godła państwowego, ale zwyczajowo rolę tę spełnia herb, symbol lub kamon cesarza. Złota, podwójna chryzantema o 16 płatkach (oraz kolejnych 16, widocznych na zewnętrznej krawędzi) jest symbolem cesarza i rodziny cesarskiej, która reprezentuje ciągłość dynastii pochodzącej od bogini słońca, czyli Amaterasu Ōmikami. Na konferencji dotyczącej doskonalenia międzynarodowego systemu transportowego, która została zorganizowana przez Ligę Narodów w Paryżu, przyjęto ujednolicony na szczeblu międzynarodowym stylu umieszczania godła narodowego na środku przedniej okładki paszportu zeszytowego. Ze względu na to, że Japonia nie posiadała godła państwowego, wprowadzono w 1926 roku uproszczony wzór pojedynczej chryzantemy, bez zewnętrznej krawędzi.
Japonia jest państwem wyspiarskim w Azji Wschodniej na zachodnim obrzeżu Oceanu Spokojnego. Jest usytuowana w strefie silnej aktywności sejsmicznej i wulkanicznej. Jest jednym z najlepiej rozwiniętych (gospodarczo) państw świata, o wysokim poziomie życia. Japonia leży między północnym Pacyfikiem a Morzem Japońskim, na wschód od Półwyspu Koreańskiego. Japonia nie graniczy lądowo z żadnym krajem, jednak poprzez wody terytorialne graniczy z:
- od zachodu i od południowego czyli zachodniego rejonu wysp Riukiu, przez Morze Wschodniochińskie z Chinami,
- poprzez Cieśninę Koreańską z Koreą Południową,
- od północy poprzez Cieśninę La Pérouse’a (rejonu Hokkaido-Sachalin), przez Morze Ochockie i południowe Wyspy Kurylskie z Rosją. Linia brzegowa Japonii jest bardzo dobrze rozwinięta. Cechuje ją różnorodność typów wybrzeży. Na wschodzie i południu Honsiu przeważa wybrzeże klifowe, natomiast wokół Morza Wewnętrznego (pomiędzy Honsiu, Kiusiu i Sikoku), wybrzeże jest riasowe. Taki sam typ wybrzeża występuje na zachodnim wybrzeżu Kiusiu. Na północy Honsiu i na Hokkaido brzeg morski ma charakter aluwialny, występuje wybrzeże limanowe i lagunowe. W wielu miejscach w północnym i południowo-wschodnim Honsiu oraz na Hokkaido występują wały wydmowe. Wyspy Riukiu są w wielu miejscach otoczone przez rafy koralowe.
Tokio to stolica i największe miasto Japonii, położone na południowo-wschodnim wybrzeżu Honsiu i zarazem największy obszar metropolitalny na świecie. Nazwa Tokio oznacza „Wschodnią Stolicę”. Znajdują się tutaj: Pałac Cesarski, gmach parlamentu, Tokyo Tower, Tokyo Skytree, zabytkowe świątynie buddyjskie, chramy shintō, muzea, obiekty kultury oraz parki. Tokio jest siedzibą jednej z głównych giełd świata i rekordowej liczby dużych przedsiębiorstw. Tōkyō jest odrębną jednostką w podziale administracyjnym kraju, co jest zaznaczone znakiem 都 oznaczającym „stolicę” lub „metropolię” i (w języku angielskim) tłumaczone jako Tokyo Metropolis lub Tokyo Metropolitan Prefecture, czyli Tokijska Prefektura Metropolitalna. Władze miasta wyróżniają w niej trzy obszary: 23 dzielnice, region Tama oraz wyspy.
Dzień dobry - Ohayō
Cześć - Yā
Do zobaczenia - Mata ne
Dziękuję - Arigatō
Proszę - Onegaishimasu
Przepraszam - Gomen
Lubię cię - Anatagasuki
Kocham cię - Aishitemasu
Jesteś miły - Anata wa sutekidesu
Jesteś ładny - Kawaī ne
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz