Kitsune
W Japonii są różne wierzenia, legendy oraz historie, a jedną z nich są niezwykłe lisy, które (jak podają źródła) mają do 9 ogonów. W mitologii japońskiej kitsune przedstawiane są jako istoty rozumne i posiadające magiczne zdolności, które zwiększają się wraz z wiekiem i zdobytą wiedzą. Przede wszystkim mają one zdolność przyjmowania ludzkiej postaci. Niektóre legendy opisują kitsune wykorzystujące te zdolności do oszukiwania i omamiania. Inne historie ukazują je jako wiernych, opiekunów, przyjaciół, kochanków i żony. Według podań starożytnej Japonii, lisy i ludzie żyli kiedyś bardzo blisko ze sobą, co doprowadziło do powstania wielu legend o tych stworzeniach. W tradycji japońskiej kitsune są ściśle związane z Inari, bóstwem shintō, któremu służą jako (czasem w postaci duchów) posłańcy. Ta rola wzmocniła nadprzyrodzone znaczenie lisa. Im więcej kitsune ma swych ogonów, tym jest mądrzejszy i potężniejszy, a najpotężniejszymi z nich są te, które mają 9 ogonów. Ze względu na silnie zakorzeniony w kulturze wpływ, niektórzy ludzie nadal składają im ofiary jako bóstwom. Japończycy uważali, że z lisami związane również jest zjawisko kitsunebi, czyli lisie ogniki. Ogień miał pochodzić z kości, które lisy trzymały w pyskach. Mówiono również, że w ostatnią noc roku lisy spotykają się walnie przy świątyni Ōji Inari w Tokio, pod ubranym w ozdoby noworoczne drzewem enoki, gdzie ustalają rangi i przypisują zadania na najbliższy rok. Ich obecność miała być ukazywana poprzez bicie silnego światła, które było podstawą do przewidywania przez ludzi, czy w nadchodzącym roku plony będą obfite.
Rodzaje kitsune
Kitsune są podzielone na 2 (tak jakby) rodzaje.
Lisy dzikie-Yako
Yako są przedstawione jako kusiciele oraz władcy chaosu. Wierzono, że zmieniają się w piękne kobiety po czym kuszą mężczyzn do stosunków intymnych, aby wykraść ich energię witalną. Yako sprowadzały też podobno choroby i szaleństwo na ludzi.
Lisy dobre-Zenko
Zenko były uważane za wykonawców woli bóstw, a czasami nawet uważane były za bóstwa pożywienia, plonów, gór oraz szczęścia. W grupie Zenko wyróżniamy kinko (złote lisy), ginko (srebrne lisy), byakko (białe lisy), kokko (czarne lisy), tenko (niebiańskie lisy). Oprócz nich istniały również kūko (powietrzne lisy).
Kinko i ginko - lisy uważane za symbole Słońca i Księżyca, w buddyzmie noszą na grzbiecie boginię Dakini, a razem z nią są wcieleniem Dainichi nyorai.
Byakko-lisy silnie powiązane ze światem duchowym, przyjazne ludziom i sprowadzające na nich szczęście.
Byakko - lisy między innymi wysłannicy bóstwa Inari i czczone razem z nim.
Kokko - pochodzą z kultury chińskiej i są ucieleśnieniem Gwiazdy Północnej.
Tenko - lisy, które żyją ponad tysiąc lat.
Znane są przypadki, gdy Zenko również opętywały ludzi, jednak w odróżnieniu od Yako robiły to, aby im pomóc, na przykład rozwinąć w nich szczególne umiejętności lub wyleczyć z nieuleczalnych chorób. Zdarzało się, iż osoby, które były uprzednio opętane przez lisy zyskiwały nadprzyrodzone zdolności, takie jak przewidywanie przyszłości.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz