Szukaj ze mną

niedziela, 28 lipca 2024

Co to jest anime?

 


Anime to skrót słowny w języku japońskim, pochodzący od angielskiego słowa „animation”, po japońsku animēshon. Oznacza ono film animowany. W Japonii terminem tym określa się wszystkie filmy i seriale animowane, bez względu na ich pochodzenie. Natomiast w innych krajach słowo anime służy do określenia tylko japońskich filmów animowanych. Obie formy, czyli pierwotna (animēshon) i skrócona (anime), są używane przez Japończyków. Pionierami japońskiego filmu animowanego byli Ōten Shimokawa, Jun'ichi Kōuchi oraz Seitarō Kitayama, którzy swoje pierwsze prace zaprezentowali w 1917 roku. Uznaje się, że pierwszy komercyjnie rozprowadzany japoński film animowany to pięciominutowy film "Imokawa Mukuzō genkanban no maki", który został rozdystrybuowany w styczniu 1917 roku. Od połowy lat 30 XX w. i podczas II wojny światowej, anime służyły japońskiemu rządowi do celów propagandowych umacniających nacjonalizm i kult cesarza w społeczeństwie. Po wojnie i w latach 50. nastąpił zastój w japońskim przemyśle filmowym, głównie z powodu popularności produkcji amerykańskich. W tym okresie jednak przypada również rozwój mangi. W latach 60. nastąpił ponowny rozwój produkcji anime. W latach 70. popularność anime gwałtownie wzrosła i zaczęły powstawać filmy animowane wyróżniające się spośród innych produkcji. Anime kierowane było coraz częściej do młodzieży i dorosłych. Powstały nowe gatunki:

- mecha opowiadający o humanoidach i robotach,

- tokusatsu o herosach,

- fantastyka naukowa.

Reżyserowie coraz częściej uwypuklali indywidualizm i niezależność bohaterów, których cele i idee nie zawsze pokrywały się z celami większości. Modne też stały się fantastyczne światy, magia, nadprzyrodzone zdolności, przemoc, brutalizm i epatowanie seksualnością. W latach 80. anime podbiły rynki poza granicami kraju, a zwłaszcza w Australii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Francji, Belgii i Włoszech, natomiast w Japonii zostały uznane za jeden z najważniejszych nurtów produkcji filmowej. Anime stały się wytworami współczesnej kultury japońskiej, ale także odzwierciedleniem dokonujących się w niej przemian, a dzięki promocji i ekspansji eksportowej rozwinęły się w osobną branżę gospodarki przynoszącą Japonii ogromne dochody. Od lat 90. anime zaczęły podbijać także rynki wielu krajów Azji Wschodniej, Ameryki Południowej i Europy Wschodniej.

czwartek, 18 lipca 2024

"Beyond the story" - 10 lat z BTS


"Beyond the Story: 10 Year Record of BTS" to biografia południowokoreańskiej grupy pop BTS z 2023 roku. Książka została napisana przez Kang Myeong-seok i BTS, a przetłumaczona na język angielski przez Antona Hura we współpracy z Clare Richards i Slin Jung. Został wydany 9 lipca 2023 roku. Powieść została przetłumaczona na 23 języki i podzielona jest na siedem rozdziałów:

- "Seul",

- "Dlaczego istniejemy",

- "Miłość, nienawiść, ARMY",

- "W głowie się nie mieści",

- "Lot, który nigdy się nie kończy",

- "Świat BTS",

- "Jesteśmy".


W ciągu 24 godzin od premiery Beyond the Story osiągnął pierwsze miejsce na liście bestsellerów Amazona. Na początku maja 2023 roku książka pojawiła się na listach przedsprzedażowych księgarzy, choć ze skąpymi informacjami. Amerykański wydawca książki, Flatiron Books, imprint Macmillan Publishers, zatytułował ją "4C Untitled Flatiron Nonfiction Summer 2023", opisał ją jako "biografię lub autobiografię" i liczącą 544 strony. Później w mediach społecznościowych pojawiła się wiadomość wysłana przez Flatirona do księgarzy; Więcej szczegółów na temat książki miało zostać ujawnionych 13 czerwca, przed datą publikacji 9 lipca, a początkowy nakład książki wyniósł 1 milion egzemplarzy. Ograniczone ujawnione informacje wywołały dyskusje fanów w mediach społecznościowych na temat autora i tematu książki. Niektórzy zauważyli, że nietypowa data premiery książki, 9 lipca, przypada na niedzielę, podczas gdy większość książek jest tradycyjnie wydawana we wtorki. Inni przewidywali, że ogromny początkowy nakład książki i krótki okres czasu między ogłoszeniem a publikacją wskazują na sławnego autora. W szczególności fani amerykańskiej piosenkarki i autorki tekstów Taylor Swift spekulowali, że książka jest jej pamiętnikiem. Swift często odnosiła się do liczby 13 jako swojej szczęśliwej liczby, a fani wierzyli, że data 13 czerwca i fakt, że liczba stron książki wynosząca 544 sumuje się do 13, są easter eggami nawiązującymi do jej zaangażowania. Co więcej, fani wierzyli również, że data 9 lipca jest odniesieniem do piosenki "Last Kiss" z jej albumu Speak Now, a Swift zostawiła wskazówki w swojej zapowiedzi ponownie nagranej wersji, Speak Now (Taylor's Version). Plotka została dodatkowo podsycona, gdy wiele księgarni w USA opublikowało posty w mediach społecznościowych nawiązujące do Swift, co spowodowało gwałtowny wzrost zamówień przedpremierowych (jedna księgarnia otrzymała ponad 600) chociaż wszystkie zostały anulowane po tym, jak ich właściciele zostali poproszeni przez Flatiron o usunięcie swoich postów w mediach społecznościowych. Niewydana książka stała się również bestsellerem w kilku księgarniach internetowych, takich jak Amazon i Barnes & Noble. Jednak 9 maja Variety opublikowało artykuł, w którym zaprzeczył, jakoby autorką książki była Swift. W tym samym czasie pojawiły się również spekulacje, że książka jest o BTS. Zwrócono uwagę, że 13 czerwca 2023 roku przypada 10. rocznica wydania pierwszego singla BTS, "No More Dream", z ich debiutanckiego albumu 2 Cool 4 Skool. Dodatkowo 9 lipca 2023 roku minęła 10. rocznica założenia ARMY, grupy fanów BTS. 11 maja The New York Times, powołując się na Flatirona, potwierdził, że książka jest ustną historią BTS, napisaną przez dziennikarza Kang Myeong-seoka i członków grupy. W Korei Południowej książka ukaże się nakładem Big Hit Music, wytwórni muzycznej BTS.