Szukaj ze mną

wtorek, 26 września 2023

Symbol spokoju w roślinie

             Na wstępie chciałabym przeprosić, że dawno nie publikowałam żadnego wpisu.


Sakura to inaczej kwiat wiśni, rosnący na drzewach wiśni w Japonii. Kwiat ten posiada kilka odmian. Najbardziej lubianą przez Japończyków i najczęściej występującą na terenie archipelagu odmianą jest somei-yoshino. Jej kwiaty są niemal całkowicie białe, lekko zabarwione bladym różem, szczególnie blisko łodygi. Kwiaty rozwijają się i zwykle opadają w ciągu tygodnia, zanim jeszcze rozwiną się liście. Z tego powodu drzewa wydają się niemal całkowicie białe. Odmiana wzięła swoją nazwę od wioski Somei, która obecnie jest częścią dzielnicy Toshima w Tokio. Powstała w drugiej połowie XIX wieku, na przełomie okresu Edo i Meiji. Inne odmiany tego pięknego kwiatu, to między innymi: Yama-zakura, Yae-zakura i Shidare-zakura.
- Yama-zakura to górska, dzika Sakura
- Yae-zakura ma duże, „podwójne” kwiaty, z grubymi różowymi płatkami
- Shidare-zakura, nazywana też płaczącą wiśnią, ma gałęzie opadające do ziemi, jak u wierzby płaczącej, a na nich kaskady różowych kwiatów.
W prefekturze Yamanashi znajduje się najstarsze drzewo wiśni w Japonii. Jego wiek ocenia się na 1800-2000 lat. Jest ono jednym z trzech drzew zasadzonych na terenie świątyni Jissō-ji w Yamataka. Należy do gatunku Edo-higan-zakura, jego wysokość to 10 m i 3 cm, obwód pnia wnosi 10 m. Legenda głosi, że Yamato Takeru-no-mikoto, syn cesarza Keikō, zasadził drzewo, gdy dowodził oddziałem ekspedycyjnym na wschodzie. Natomiast w XIII wieku mnich Nichiren, widząc drzewo w złym stanie, modlił się o jego przebudzenie. Drzewo ożyło, więc nazwano je myōhō-zakura, czyli Sakura mistycznego i najwyższego prawa Buddy. Sakura jest powszechnie rozpoznawalnym i wszechobecnym symbolem Japonii, umieszczanym na przedmiotach codziennego użytku, w tym na kimonach, materiałach piśmiennych i zastawie stołowej. Kiszone liście i płatki kwiatów są jadalnymi ozdobami potraw i słodyczy, jak: ciastka, galaretki, czy lody. Kwiat wiśni jest często wykorzystywaną metaforą ulotnej natury życia i pojawia się w sztuce japońskiej. Jest także kojarzony z samurajami i kamikaze. Istnieje popularna piosenka ludowa o tytule "Sakura". Kwiat ten był kojarzony z bushi. Życie uważano za krótkotrwałe i piękne, podobne do kwiatów wiśni. Ten motyw pozostaje nadal obecny, między innymi w kulturze popularnej, a szczególnie w mandze i anime. W poezji japońskiej Sakura jest wykorzystywana jako kigo i kidai.







Sakura nad fosą pałacu cesarskiego w Tokio.